Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală ale turneului canadian de tenis ”Rogers Cup”, după ce a învins-o pe americanca Venus Williams, locul 14 WTA, cu scorul de 6-2, 6-2. Partida a fost întreruptă de ploaie în primul set, la scorul de 2-1 pentru Halep, dar a fost reluată după mai puţin de 15 minute. Venus Williams a făcut o mişcare greşită, şi-a agravat accidentarea la picior, aceasta împiedicând-o să se mai exprime la nivelul obişnuit. Pentru accederea în sferturi, Simona Halep primeşte 190 de puncte WTA şi 60.000 de dolari. În sferturi, o va întâlni mâine pe franţuzoaica Caroline Garcia, situată pe locul 6 WTA.

După ce a suferit o accidentare dură în meciul cu Elina Svitolina, jucătoarea de tenis Mihaela Buzărnescu a primit în această dimineață și diagnosticul medicilor: un ligament rupt și întindere la alte două. Astfel, Mihaela Buzărnescu nu va putea participa la US Open, ultimul turneu de Grand Slam al anului. Cu toate astea, Buzărnescu are șanse mari să nu piardă foarte multe locuri în clasament, pentru că nu are multe puncte de apărat. La US Open 2017, ea a fost eliminată chiar în primul tur, de Caroline Wozniacki.